M O R EL E S S

Racetracks

Honor Code looking to Remsen Stakes

Remsen Stakes

October 11, 2013

Foxwoods Champagne Stakes runner-up Honor Code will bypass the $2 million Breeders' Cup Juvenile at Santa Anita Park in favor of the $250,000 Remsen Stakes at Aqueduct Racetrack, Hall of Fame trainer Shug McGaughey said Oct. 10.

The 2-year-old from the last crop of A.P. Indy ran lights out in the one-mile Champagne Oct. 5 at Belmont Park, closing eight wide with a tremendous rally under Javier Castellano to just miss catching Havana by a neck. It was his second career start and came off an Aug. 31 victory by 4 ½ lengths going seven furlongs at Saratoga Race Course.

"The major part of that decision was that we just want to have a nice horse next year," McGaughey said of skipping the Breeders' Cup with the Dell Ridge Farm-bred colt, who runs for Dell Ridge and Lane's End Racing. "We just felt like taking a young one out there that's only run two times, especially one we have a lot of high hopes for, might not be in the best interests of the horse."

McGaughey said following the Champagne that he was inclined to stay home rather than send Honor Code cross country to compete in the Nov. 2 Juvenile, where he would have been rematched with Havana.

"With the Remsen here going a mile and an eighth around two turns at Aqueduct -- which, barring bad weather, at that time of year the track is usually really good -- we decided to stay home and train him a little bit and have him ready to run in that race instead," he explained.

The Remsen is Nov. 30.

Honor Code was bred in Kentucky out of the Storm Cat mare Serena's Cat.

"He was a little wired after the Champagne but he's settled in fine now," McGaughey said. "Obviously we'd like to be able to compete in the Breeders' Cup any time we feel llike we've got a good chance, but we felt like in this case, the right thing to do would be to stay here."

 

Bet on Remsen Stakes

US Racing features race analysis, interviews, free handicapping tips and stories on the trainers, jockeys, owners and horses that make up the colorful sport of horse racing. US Racing features the best tracks in the United States, including Churchill Downs, Belmont, Pimlico, Saratoga, Del Mar and Santa Anita. Internationally, US Racing offers content from Australia, Dubai, Great Britain, Ireland and Japan.

US Racing - The Official OTB of the USA. Join US Racing and bet on Stakes Races today!

 

Stakes Race Details

Track: Aqueduct Racetrack
Distance: 1 1/8 miles (9 furlongs)
Track: Dirt, left-handed
Qualification: Two-year-olds
Weight: Handicap
Purse: $200,000
Race Type: Kentucky Derby Prep Race
Road to the Roses Points: 1st=10 points; 2nd=4 points; 3rd=2 points; 4th=1 point

 

 

Remsen Stakes Video

Published on Nov 24, 2012 Repole Stable's Overanalyze re-rallied to nip Normandy Invasion and capture the Remsen Stakes (gr. II) Nov. 24 by a nose at Aqueduct Racetrack.

 

 

Past Winners of the Remsen Stakes

Year Winner Jockey Trainer Owner Time
2017 Catholic Boy Manuel Franco Jonathan Thomas Robert V. LaPenta 1:52.50
2016 Mo Town John Velazquez Anthony W. Dutrow M. Tabor, D. Smith, Team D 1:51.58
2015 Mohaymen Junior Alvarado Kiaran McLaughlin Shadwell Stable 1:50.69
2014 Leave the Light On Jose L. Ortiz Chad C. Brown Klaravich Stables/Lawrence 1:51.06
2013 Honor Code Javier Castellano C. R. McGaughey III Lane's End Farm/Dell Ridge Racing LLC 1:52.92
2012 Overanalyze Ramon Dominguez Todd Pletcher Repole Stable 1:50.13
2011 O'Prado Again Kent Desormeaux Dale Romans Donegal Racing 1:52.07
2010 To Honor and Serve John Velazquez William I. Mott Live Oak Plantation 1:50.03
2009 Buddy's Saint Jose Lezcano Bruce N. Levine Kingfield Stables 1:52.95
2008 Old Fashioned Ramon Dominguez J. Larry Jones Fox Hill Farms, Inc. 1:50.33
2007 Court Vision Eibar Coa William I. Mott WinStar Farm 1:52.48
2006 Nobiz Like Shobiz Cornelio Velasquez Barclay Tagg Elizabeth Valando 1:48.82
2005 Bluegrass Cat John Velazquez Todd A. Pletcher WinStar Farm 1:52.20
2004 Rockport Harbor Stewart Elliott John Servis Fox Hill Farms, Inc. 1:48.80
2003 Read the Footnotes Jerry Bailey Richard A. Violette Jr. Klaravich Stables, Inc. 1:50.60
2002 Toccet Jorge Chavez John F. Scanlan Dan Borislow 1:50.40
2001 Saarland John R. Velazquez C. R. McGaughey III Cynthia Phipps 1:51.20
2000 Windsor Castle Robbie Davis Frank A. Alexander Frank A. Alexander 1:51.80
1999 Greenwood Lake Jean-Luc Samyn Nick Zito Dee Conway et al. 1:50.60
1998 Comeonmom Joe Bravo Robert A. Barbara Sabine Stable 1:49.80
1997 Coronado's Quest Mike Smith C. R. McGaughey III Stuart S. Janney III 1:52.20
1996 The Silver Move Richard Migliore Linda L. Rice Earl Silver 1:53.40
1995 Tropicool Jorge Chavez John C. Kimmel Kenneth Ellenberg 1:50.20
1994 Thunder Gulch Gary Stevens D. Wayne Lukas Michael Tabor 1:53.80
1993 Go for Gin Jerry Bailey Nick Zito William J. Condren 1:52.60
1992 Silver of Silver Jacinto Vasquez Stanley R. Shapoff Chevalier Stable 1:50.20
1991 Pine Bluff Craig Perret Thomas Bohannan Loblolly Stable 1:50.80
1990 Scan Jerry Bailey Flint S. Schulhofer William Haggin Perry 1:52.40
1989 Yonder Eddie Maple Woody Stephens Claiborne Farm 1:51.20
1988 Fast Play Angel Cordero Jr. C. R. McGaughey III Ogden Phipps 1:50.60
1987 Batty Jose Santos Suzanne H. Jenkins Joseph Daniero 1:52.40
1986 Java Gold Pat Day MacKenzie Miller Rokeby Stable 1:49.60
1985 Pillaster Angel Cordero Jr. Leroy Jolley Peter M. Brant 1:49.00
1984 Stone White Robbie Davis Gilbert Puentes Gilbert Puentes 1:53.20
1983 Dr. Carter Jorge Velasquez John M. Veitch Frances A. Genter 1:49.00
1982 Pax In Bello Jeffrey Fell Steve Jerkens Mrs. Arnold Willcox 1:50.20
1981 Laser Light Eddie Maple Patrick J. Kelly Live Oak Racing 1:50.80
1980 Pleasant Colony Vincent Bracciale Jr. P. O'Donnell Lee Buckland Farm 1:50.20
1979 Plugged Nickle Buck Thornburg Thomas J. Kelly John M. Schiff 1:50.40
1978 Instrument Landing Jeffrey Fell David A. Whiteley Pen-Y-Bryn Farm 1:50.20
1977 Believe It Eddie Maple Woody Stephens Hickory Tree Stable 1:47.80
1976 Royal Ski Jack Kurtz John J. Lenzini Jr. Gerry Cheevers 1:50.40
1975 Hang Ten Laffit Pincay Jr. Woody Stephens Mill House Stable 1:49.20
1974 El Pitirre Mike Venezia Lazaro S. Barrera Enrique Ubarri 1:49.40
1973 Heavy Mayonnaise Chuck Baltazar David Erb William Trotter II 1:51.40
1972 Kinsman Hope Eddie Maple John L. Cotter Kinship Stable 1:37.00
1971 Key To The Mint Braulio Baeza J. Elliott Burch Rokeby Stable 1:36.60
1970 Jim French Angel Cordero Jr. John P. Campo Frank Caldwell 1:36.80
1969 Protanto Jorge Velasquez MacKenzie Miller Cragwood Stables 1:35.60
1968 Palauli Larry Adams Frank Y. Whiteley, Jr. Powhatan Stable 1:36.40
1967 Salerno Manuel Ycaza William H. Turner, Jr. James P. Mills 1:38.00
1966 Damascus Bill Shoemaker Frank Y. Whiteley, Jr. Edith W. Bancroft 1:37.00
1965 Gary G. Braulio Baeza Rudolph L. Coyne Harbor View Farm 1:36.00
1964 Sum Up Don Pierce Edward A. Neloy Elmendorf Farm 1:33.80
1963 Northern Dancer Manuel Ycaza Horatio Luro Windfields Farm 1:35.60
1962 Rocky Link John Rotz Stephen A. DiMauro Golden Triangle Stable 1:36.40
1961 Figaro Bob John Rotz Eugene Jacobs Alexander J. Ostriker 1:36.80
1960 Carry Back Johnny Sellers Jack A. Price Katherine Price 1:36.40
1959 Victoria Park Eric Guerin Horatio Luro Windfields Farm 1:37.20
1958 Atoll John Ruane Raymond Metcalf Elkcam Stable (Mackle brothers) 1:44.60
1957 Misty Flight Eddie Arcaro James E. Fitzsimmons Wheatley Stable 1:45.00
1956 Ambehaving Logan Batcheller Dr. John Lee Bohemia Stable 1:45.60
1955 Nail Hedley Woodhouse George M. Odom Josephine Widener Bigelow 1:45.20
1954 Roman Patrol Douglas Dodson Joseph H. Pierce Jr. Pin Oak Farm (J. S. Abercrombie) 1:48.00
1953 Galdar Jimmy Nicols Edward M. O'Brien Edward M. O'Brien 1:46.60
1952 Social Outcast Eric Guerin William C. Winfrey Alfred G. Vanderbilt 1:45.40
1951 no race        
1950 Repetoire Kenneth Church Albert Jensen Nora A. Mikell 1:11.40
1949 Lights Up Ovie Scurlock Winbert F. Mulholland George D. Widener Jr. 1:13.40
1948 Eternal World Ted Atkinson Frank Catrone Allen T. Simmons 1:00.60
1947 Big If Charles Givens James W. Maloney Mrs. J. T. Maloney 1:47.00
1946 Phalanx Ruperto Donoso Sylvester Veitch C. V. Whitney 1:45.80
1945 Lord Boswell Eric Guerin Tom Smith Maine Chance Farm 1:11.20
1944 Great Power Eddie Arcaro Preston M. Burch Brookmeade Stable 1:12.40
1944 War Jeep Albert Snider Tom Smith Maine Chance Farm 1:12.40
1943-1 Bellwether Johnny Longden Joseph A. Kramer Cain Hoy Stable 1:13.20
1943-2 Black Badge Wayne Wright Frank E. Childs Abraham Hirschberg 1:11.40
1942 Blue Swords Carroll Bierman Walter A. Kelley Allen T. Simmons 1:12.80
1941 Apache James Stout James E. Fitzsimmons Belair Stud 1:12.80
1940 Harvard Square Buddy Haas Max Hirsch W. Arnold Hanger 1:11.20
1940 Mettlesome Alfred Robertson Hugh L. Lafontaine Brookmeade Stable 1:11.20
1939 Camp Verde Don Meade Lewis T. Whitehill T. P. Morgan 1:11.80
1938 Johnstown James Stout James E. Fitzsimmons Belair Stud 1:11.00
1937 Bourbon King Charles Kurtsinger Duval A. Headley Hal Price Headley 1:12.40
1936 Clodion John Gilbert Walter A. Carter Walter A. Carter 1:12.60
1935 The Fighter Eddie Arcaro Robert McGarvey Milky Way Farm Stable 1:12.00
1934 Esposa Earl Porter Matthew P. Brady Middleburg Stable (William Ziegler Jr.) 1:13.40
1933 Sgt. Byrne Alfred Robertson James Ritchie John Simonetti 1:12.60
1932 Quel Jeu Jack Long George M. Odom Arden Farm 1:11.80
1931 Cambal Eddie Ambrose John J. Hastings Mrs. George U. Harris 1:13.00
1930 Vander Pool Whitey Abel D. R. "Puddin" McDaniel Tennessee Stable (Agnes Allen) 1:13.80
1929 Flying Heels Willie Kelsay Henry McDaniel Gifford A. Cochran 1:12.80
1928 Chatford Clarence Watters Andrew Walker Dave Lederer 1:12.80
1927 Excalibur George Ellis Clyde S. Phillips Greentree Stable 1:12.00
1926 Sweepster Laverne Fator Sam Hildreth Rancocas Stable 1:12.60
1925 Timmara Harold Thurber John O. Burttschell T. W. O'Brien 1:13.40
1924 Master Charlie George Babin Andrew G. Blakely William Daniel 1:11.60
1923 Ladkin Harold Thurber Louis Feustel August Belmont Jr. 1:12.00
1922 Tall Timber James Butwell T. J. Healey Richard T. Wilson Jr. 1:12.00
1921 Missionary Andy Schuttinger Kimball Patterson Lexington Stable (E. F. Simms & H. W. Oliver) 1:13.60
1920 Grey Lag Lavelle Ensor Sam Hildreth Sam Hildreth 1:13.00
1919 Pilgrim Charles Fairbrother Thomas Welsh Joseph E. Widener 1:12.80
1918 War Pennant Johnny Loftus Walter B. Jennings A. Kingsley Macomber 1:13.20
1909 1917 no race        
1908 The Turk Carroll Shilling Richard O. Miller Silver Brook Farm 1:08.20
1907 King Cobalt Eddie Dugan Algernon W. Claxon Brownleigh Park Stable 1:07.40
1906 Frank Gill Joe Notter John I. Smith J. L. McGinnis 1:08.00
1905 Jacobite Joseph A. Jones A. Jack Joyner Sydney Paget 1:07.40
1904 Dandelion Willie Davis John E. Madden Francis R. Hitchcock 1:06.80


Proudly featured on: