M O R EL E S S

Racetracks

Wood Memorial

The Wood Memorial is currently one of five Grade I races that serve as prep races for the US Triple Crown. The others include the Blue Grass Stakes, Florida Derby, Santa Anita Derby and the Arkansas Derby. Oddly, the Wood Memorial sends less first place finishers to the Kentucky Derby than the other races mentioned for various reasons (injuries, etc.)

Wood Memorial Stakes Race Information

Location: Aqueduct Racetrack - Ozone Park, Queens, New York
Inaugural Race: 1925
Race type: Thoroughbred - Flat racing
Distance 1 1/8 miles (9 furlongs)
Track: Dirt, Left-handed
Qualification: Three-year-olds
Weight: 123 lbs (55.8 kg)
Purse: $1,000,000
Grade I


2014 Wood Memorial

Top horses expected to start in the Wood Memorial, are Samraat, Uncle Sigh and Social Inclusion. Samraat's victory over Uncle Sigh went down from one length in the Withers Stakes to a neck in the Gotham Stakes, what will happen when the two meet again at the Big A? In other news, Honor Code, will miss the Wood Memorial on April 5 and the Derby a month later because of a slight ligament tear.

Bet on the Wood Memorial Stakes

US Racing features race analysis, interviews, free handicapping tips and stories on the trainers, jockeys, owners and horses that make up the colorful sport of horse racing. US Racing features the best tracks in the United States, including Churchill Downs, Belmont, Pimlico, Saratoga, Del Mar and Santa Anita. Internationally, US Racing offers content from Australia, Dubai, Great Britain, Ireland and Japan.

US Racing - The Official OTB of the USA. Join US Racing and bet on Stakes Races today!

Wood Memorial Stakes Past Winners

Year Winner Jockey Trainer Owner Time
2018 Vino Rosso John Velazquez Todd Pletcher Repole Stable and St. Elias Stable 1:49.79
2017 Irish War Cry Rajiv Maragh H. Graham Motion Isabelle de Tomaso 1:50.91
2016 Outwork John Velazquez Todd Pletcher Repole Stable 1:52.92
2015 Frosted Joel Rosario Kiaran McLaughlin Godolphin Racing 1:50.31
2014 Wicked Strong Rajiv Maragh James Jerkens Centennial Farms 1:49.31
2013 Verrazano John Velazquez Todd A. Pletcher Let's Go Stables 1:50.27
2012 Gemologist Javier Castellano Todd Pletcher WinStar Farm 1:50.96
2011 Toby's Corner Eddie Castro H. Graham Motion Dianne Cotter 1:49.93
2010 Eskendereya John Velazquez Todd A. Pletcher Zayat Stables 1:49.97
2009 I Want Revenge Joseph Talamo Jeff Mullins IEAH 1:49.49
2008 Tale of Ekati Edgar Prado Barclay Tagg Charles E. Fipke 1:52.35
2007 Nobiz Like Shobiz Cornelio Velasquez Barclay Tagg Elizabeth J. Valando 1:49.46
2006 Bob and John Garrett Gomez Bob Baffert Stonerside Stable 1:51.54
2005 Bellamy Road Javier Castellano Nick Zito Kinsman Stable 1:47.16
2004 Tapit Ramon A. Dominguez Michael W. Dickinson Ronald Winchell 1:49.60
2003 Empire Maker Jerry Bailey Robert J. Frankel Juddmonte Farms 1:48.60
2002 Buddha Pat Day H. James Bond Gary and Mary West 1:48.60
2001 Congaree Victor Espinoza Bob Baffert Stonerside Stable 1:47.80
2000 Fusaichi Pegasus Kent Desormeaux Neil D. Drysdale Fusao Sekiguchi 1:47.80
1999 Adonis Jorge Chavez Nick Zito Paraneck Stable 1:47.60
1998 Coronado's Quest Robbie Davis C. R. McGaughey III Stuart S. Janney III 1:47.40
1997 Captain Bodgit Alex Solis Gary Capuano Team Valor 1:48.20
1996 Unbridled's Song Mike E. Smith James T. Ryerson Paraneck Stable 1:49.80
1995 Talkin Man Shane Sellers Roger Attfield Kinghaven Farms 1:49.20
1994 Irgun Gary Stevens Steven W. Young B.& M. Chase 1:49.00
1993 Storm Tower Rick Wilson Ben W. Perkins, Jr. Char-Mari Stable 1:48.40
1992 Devil His Due Mike E. Smith H. Allen Jerkens Lion Crest Stable 1:49.20
1991 Cahill Road Craig Perret Scotty Schulhofer Frances A. Genter 1:48.40
1990 Thirty Six Red Mike E. Smith Nick Zito B. Giles Brophy 1:50.40
1989 Easy Goer Pat Day C. R. McGaughey III Ogden Phipps 1:50.60
1988 Private Terms Chris Antley Charles Hadry Locust Hill Farm 1:47.20
1987 Gulch Jose Santos LeRoy Jolley Peter M. Brant 1:49.00
1986 Broad Brush Vincent Bracciale, Jr. Richard W. Small Robert E. Meyerhoff 1:50.60
1985 Eternal Prince Richard Migliore John J. Lenzini, Jr. Brian J. Hurst 1:48.80
1984 Leroy S. Jean Cruguet Jan Nerud John A. Nerud 1:51.40
1983 Bounding Basque Gregg McCarron Woody Sedlacek Jacques Wimpfheimer 1:51.00
1983 Slew o' Gold Eddie Maple Sidney Watters, Jr. Equusequity Stable 1:51.40
1982 Air Forbes Won Angel Cordero, Jr. Frank LaBoccetta Edward Anchel 1:51.00
1981 Pleasant Colony Jeffrey Fell John P. Campo Buckland Farm 1:49.60
1980 Plugged Nickle Buck Thornburg Thomas J. Kelly John M. Schiff 1:50.80
1979 Instrument Landing Angel Cordero, Jr. David A. Whiteley Pen-Y-Bryn Farm 1:49.20
1978 Believe It Eddie Maple Woody Stephens Hickory Tree Stable 1:49.80
1977 Seattle Slew Jean Cruguet William H. Turner, Jr. Karen L. Taylor 1:49.60
1976 Bold Forbes Angel Cordero, Jr. Laz Barrera E. Rodriguez Tizol 1:47.40
1975 Foolish Pleasure Jacinto Vasquez LeRoy Jolley John L. Greer 1:48.80
1974 Flip Sal Angel Cordero, Jr. Stephen A. DiMauro Salvatore Tufano 1:51.40
1974 Rube The Great Miguel A. Rivera Pancho Martin Sigmund Sommer 1:49.60
1973 Angle Light Jacinto Vasquez Lucien Laurin Edwin Whittaker 1:49.80
1972 Upper Case Ron Turcotte Lucien Laurin Meadow Stable 1:49.00
1971 Good Behaving Chuck Baltazar John P. Campo Neil Hellman 1:49.80
1970 Personality Eddie Belmonte John W. Jacobs Ethel D. Jacobs 1:49.40
1969 Dike Jorge Velasquez Lucien Laurin Claiborne Farm 1:49.60
1968 Dancer's Image Bobby Ussery Lou Cavalaris, Jr. Peter D. Fuller 1:49.00
1967 Damascus Bill Shoemaker Frank Y. Whiteley, Jr. Edith W. Bancroft 1:49.60
1966 Amberoid William Boland Lucien Laurin Reginald N. Webster 1:49.60
1965 Flag Raiser Bobby Ussery Hirsch Jacobs Isidor Bieber 1:50.20
1964 Quadrangle Bill Hartack J. Elliott Burch Rokeby Stable 1:50.20
1963 No Robbery John L. Rotz John M. Gaver, Sr. Greentree Stable 1:49.20
1962 Admiral's Voyage Braulio Baeza Charles R. Parke Fred W. Hooper 1:49.20
1961 Globemaster John L. Rotz Thomas J. Kelly Leonard P. Sasso 1:50.20
1960 Francis S. Bill Shoemaker Burley Parke Harbor View Farm 1:50.20
1959 Manassa Mauler Ray Broussard Pancho Martin Emil Dolce 1:49.60
1958 Jewel's Reward Eddie Arcaro Ivan H. Parke Maine Chance Farm 1:50.20
1957 Bold Ruler Eddie Arcaro Jim Fitzsimmons Wheatley Stable 1:48.80
1956 Head Man Eddie Arcaro Sylvester Veitch C. V. Whitney 1:50.20
1955 Nashua Ted Atkinson Jim Fitzsimmons Belair Stud 1:50.60
1954 Correlation Bill Shoemaker Noble Threewitt Robert S. Lytle 1:50.00
1953 Native Dancer Eric Guerin William C. Winfrey Alfred G. Vanderbilt II 1:50.60
1952 Master Fiddle David Gorman Sol Rutchick Myhelen Stable 1:52.40
1951 Repetoire Pete McLean Albert Jensen Nora A. Mikell 1:44.40
1950 Hill Prince Eddie Arcaro Casey Hayes Christopher Chenery 1:43.60
1949 Olympia Eddie Arcaro Ivan H. Parke Fred W. Hooper 1:45.00
1948 My Request Douglas Dodson James P. Conway Mrs. Ben F. Whitaker 1:46.20
1947 Phalanx Eddie Arcaro Sylvester Veitch C. V. Whitney 1:43.80
1947 I Will Eddie Arcaro Sidney Jacobs Jaclyn Stable 1:45.00
1946 Assault Warren Mehrtens Max Hirsch King Ranch 1:46.60
1945 Jeep Arnold Kirkland Lydell T. Ruff C. V. Whitney 1:45.80
1945 Hoop Jr. Eddie Arcaro Ivan H. Parke Fred W. Hooper 1:45.00
1944 Lucky Draw Johnny Longden Bert Mulholland George D. Widener, Jr. 1:46.20
1944 Stir Up Eddie Arcaro John M. Gaver, Sr. Greentree Stable 1:44.20
1943 Count Fleet Johnny Longden Don Cameron Fannie Hertz 1:43.00
1942 Requested Wayne D. Wright Blackie McCoole Mrs. Ben F. Whitaker 1:45.20
1941 Market Wise Don Meade George W. Carroll Louis Tufano 1:45.60
1940 Dit Leon Haas Max Hirsch W. Arnold Hanger 1:45.80
1939 Johnstown James Stout Jim Fitzsimmons Belair Stud 1:42.00
1938 Fighting Fox James Stout Jim Fitzsimmons Belair Stud 1:43.00
1937 Melodist Johnny Longden Jim Fitzsimmons Wheatley Stable 1:42.80
1936 Teufel Herbert Litzenberger Jim Fitzsimmons Wheatley Stable 1:43.20
1935 Today Raymond Workman Thomas J. Healey C. V. Whitney 1:42.80
1934 High Quest Dominick Bellizzi Robert A. Smith Brookmeade Stable 1:43.80
1933 Mr. Khayyam Pete Walls Matthew Peter Brady Catawba Farm 1:42.60
1932 Universe Linus McAtee Joseph Bauer Thomas M. Cassidy 1:43.00
1931 Twenty Grand Charley Kurtsinger James G. Rowe, Jr. Greentree Stable 1:42.60
1930 Gallant Fox Earl Sande Jim Fitzsimmons Belair Stud 1:43.60
1929 Essare Mack Garner Joe Johnson Jacques Stable 1:44.00
1928 Distraction Danny McAuliffe George Tappen Wheatley Stable 1:46.00
1927 Saxon George Ellis James G. Rowe, Sr. Greentree Stable 1:43.60
1926 Pompey Bennie Breuning William H. Karrick William R. Coe 1:42.00
1925 Backbone Ivan H. Parke James G. Rowe, Sr. H. P. Whitney 1:43.40


Proudly featured on: