M O R EL E S S

Racetracks

Louisiana Derby

Louisiana Derby Stakes Race Information

Location: Fair Grounds Race Course - New Orleans, Louisiana
Inaugural Race: 1894
Race type: Thoroughbred - Flat racing
Distance: 1 1/8 miles (9 furlongs)
Track: Dirt, left-handed
Qualification: Three-year-olds
Weight: 122 lbs.
Purse: $1,000,000
Grade II race

Kentucky Derby Prep Race

The Louisiana Derby is part of the 2nd leg of the Kentucky Derby Prep Races - Championship Series, where the first four finishers will receive the following points in their race for the roses: 1st - 100points, 2nd - 40points, 3rd - 20points, 4th - 10points.

Over the next two weeks, Kentucky Derby hopefuls will run in the Florida and Louisiana Derbys along with the Wood Memorial and the Santa Anita Derby.

Bet on Louisiana Derby Stakes

US Racing features race analysis, interviews, free handicapping tips and stories on the trainers, jockeys, owners and horses that make up the colorful sport of horse racing. US Racing features the best tracks in the United States, including Churchill Downs, Belmont, Pimlico, Saratoga, Del Mar and Santa Anita. Internationally, US Racing offers content from Australia, Dubai, Great Britain, Ireland and Japan.

US Racing - The Official OTB of the USA. Join US Racing and bet on Stakes Races today!

Louisiana Derby Past Winners

Year Winner Jockey Trainer Owner Time
2018 Noble Indy John R. Velazquez Todd Pletcher WinStar Farm 1:50.28
2017 Girvin Brian Hernandez Jr. Joe Sharp Brad Grady 1:49.77
2016 Gun Runner Florent Geroux Steve Asmussen Three Chimneys 1:51.06
2015 International Star Miguel Mena Michael Maker Kenneth & Sarah Ramsey 1:50.67
2014 Vicar's in Trouble Rosie Napravnik Michael Maker Kenneth & Sarah Ramsey 1:50.77
2013 Revolutionary Javier Castellano Todd Pletcher WinStar Farm 1:50.28
2012 Hero of Order Eddie Martin Jr. Gennadi Dorochenko Raut LLC 1:50.13
2011 Pants on Fire Rosie Napravnik Kelly Breen George & Lori Hall 1:49.92
2010 Mission Impazible Rajiv Maragh Todd Pletcher Twin Creeks Rac.Stable 1:50.32
2009 Friesan Fire Gabriel Saez J. Larry Jones Fox Hill Farm 1:43.46
2008 Pyro Sh.Bridgmohan Steve Asmussen Winchell Thoroughbreds 1:44.44
2007 Circular Quay John R. Velazquez Todd Pletcher Michael Tabor 1:43.01
1895 no race        
2005 High Limit Ramon Dominguez Robert J. Frankel Gary & Mary West 1:42.74
2004 Wimbledon Javier Santiago Bob Baffert James McIngvale 1:42.71
2003 Peace Rules Edgar Prado Robert J. Frankel Edmund A. Gann 1:42.67
2002 Repent Jerry D. Bailey Kenneth McPeek Select Stable 1:43.86
2001 Fifty Stars Donnie Meche Steve Asmussen J. Cassells / R. Zollars 1:44.76
2000 Mighty Shane Sellers Frank L. Brothers Aspiration Stable 1:43.29
1999 Kimberlite Pipe Robby Albarado Dallas Stewart J. D. Gunther 1:43.56
1998 Comic Strip Shane Sellers Neil J. Howard William S. Farish III 1:43.36
1997 Crypto Star Pat Day Wayne Catalano Darrell & Evelyn Yates 1:42.60
1996 Grindstone Jerry D. Bailey D. Wayne Lukas Overbrook Farm 1:42.79
1995 Petionville Chris Antley Randy Bradshaw Everest Stables 1:42.96
1994 Kandaly Craig Perret Louie J. Roussel III Louie J. Roussel III 1:42.86
1993 Dixieland Heat Randy Romero Gerald Romero Leland Cook 1:44.80
1992 Line In The Sand Pat Day Neil J. Howard William S. Farish III 1:43.40
1991 Richman Pat Day William I. Mott William F. Lucas 1:44.50
1990 Heaven Again Corey Nakatani Vincent Timphony K. Timphony et al. 1:43.80
1989 Dispersal Jose Santos Bud Delp Henry & Teresa Mayerhoff 1:43.80
1988 Risen Star Shane Romero Louie J. Roussel III R. Lamarque/L. J. Roussel III 1:42.80
1987 J. T.'s Pet Pat Day Lynn S. Whiting W. Cal Partee 1:51.00
1986 Country Light Pat Day Steve C. Penrod Cherry Valley Farm 1:50.40
1985 Violado Jacinto Vasquez William E. Burch Due Process Stable 1:50.20
1984 Taylor's Special Sam Maple William I. Mott William F. Lucas 1:49.60
1983 Balboa Native Jorge Velasquez D. Wayne Lukas Robert N. Spreen 1:50.60
1982 El Baba Don Brumfield Dewey P. Smith Dorothy D. Brown 1:50.60
1981 Woodchopper Jorge Velasquez Robert J. Reinacher, Jr. Greentree Stable 1:50.80
1980 Prince Valiant Mike A. Gonzalez John M. Gaver, Jr. Greentree Stable 1:50.40
1979 Golden Act Sandy Hawley Loren Rettele W. H. Oldknow & R. W. Phipps 1:51.20
1978 Esop's Foibles Chris McCarron Loren Rettele Jerry Frankel 1:50.80
1977 Clev Er Tell Ray Broussard Homer C. Pardue J. R. Straus & I. Proler 1:48.80
1976 Johnny Appleseed Marco Castaneda John M. Gaver, Jr. Greentree Stable 1:49.80
1975 Master Derb Darrel McHargue William E. Adams Golden Chance Farm 1:49.60
1974 Sellout Marco Castaneda James P. Conway Jean Pancoast 1:51.20
1973 Leo's Pisces Robert Breen Abe Simoff Joseph Taub 1:51.60
1972 No Le Hace Phil Rubbicco Homer C. Pardue Joseph W. Strauss 1:52.80
1971 Northfields Walter Blum Woody Stephens John M. Olin 1:50.80
1970 Jim's Alibhi Ronnie Baldwin James J. Eckrosh J. Eckrosh & Est. of F. Akin 1:55.60
1969 King of the Castle Carlos H. Marquez Oliver Cutshaw Ogden Phipps 1:52.80
1968 Kentucky Sherry Jimmy Combest Alcee Richard Dorothy D. Brown 1:50.20
1967 Ask the Fare Donald Holmes Jere R. Smith, Sr. Holiday Stable 1:50.00
1966 Blue Skyer Ray Broussard James A. Padgett M. Padgett & H. Grant 1:50.60
1965 Dapper Delegate John Heckmann Alcee Richard Dorothy D. Brown 1:50.20
1964 Grecian Princess Kelly Broussard Peter C. Keiser Theodore D. Buhl 1:50.80
1963 City Line Robert L. Baird John O. Meaux T. Alie Grissom 1:50.20
1962 Admiral's Voyage Ray Broussard Charles R. Parke Fred W. Hooper 1:52.60
1961 Bass Clef Ronnie Baldwin Anthony W. Rupelt Mrs. V. E. Smith 1:50.20
1960 Tony Graff Wayne Chambers Nicholas Graffagnini Anthony Graffagnini 1:52.00
1959 Master Palynch Ray Broussard Elmer Kalensky S. Sair & B. Hatskin 1:49.80
1958 Royal Union John Heckmann Frank Sanders Reverie Knoll Farm 1:52.00
1957 Federal Hill Willie Carstens Stanley M. Rieser Clifford Lussky 1:49.60
1956 Reaping Right Robert L. Baird Vester R. Wright T. Alie Grissom 1:51.00
1955 Roman Patrol Douglas Dodson Joseph H. Pierce, Jr. Pin Oak Farm 1:49.80
1954 Gigantic Rich McLaughlin John B. Theall Joe W. Brown 1:53.20
1953 Matagorda Paul J. Bailey John B. Theall Joe W. Brown 1:51.80
1952 Gushing Oil Al Popara Joseph Jansen Sam E. Wilson Jr. 1:51.20
1951 Whirling Bat Pete Anderson Thomas G. May Thomas G. May 1:53.80
1950 Greek Ship Con Errico Preston M. Burch Brookmeade Stable 1:51.00
1949 Rookwood John Delahoussaye John B. Theall Joe W. Brown 1:51.20
1948 Bovard Willie Saunders James J. Rowan Sylvester W. Labrot 1:51.60
1947 Carolyn A. Ronnie Nash James P. Conway Ben F. Whitaker 1:57.80
1946 Pellicle Andrew LoTurco E. Leigh Cotton Hal Price Headley 1:52.80
1945 no race        
1944 Olympic Zenith Nick Jemas Edward L. Snyder William G. Helis Sr. 1:54.00
1943 Amber Light Johnny Longden Jack C. Hodgins Dixiana 1:52.60
1942-1940 no race        
1939 Day Off Eddie Arcaro E. Leigh Cotton Greentree Stable 1:52.60
1938 Wise Fox Johnny Longden Alfred G. Tarn Alfred G. Tarn 1:51.20
1937 Grey Count Charles Corbett Anthony Pelleteri Millsdale Stable 1:50.80
1936 Rushaway Johnny Longden Alfred G. Tarn Alfred G. Tarn 1:50.80
1935 McCarthy Paul Keester Thomas E. Keating Morrison & Keating 1:54.00
1934 Hickory Lad Jack Westrope O. L. Foster William C. Reichert 1:53.80
1933 Col. Hatfield Carl Meyer John Parmalee M. B. Cohen 1:56.80
1932 Lucky Tom Anthony Pascuma Henry C. Riddle J. J. Robinson 1:53.60
1931 Spanish Play Charles Landolt George Land Knebelkamp & Morris 1:51.20
1930 Michigan Boy Jimmy Shelton J. Butler John L. Pontius 2:00.20
1929 Calf Roper Frank Coltiletti Charles E. Durnell Three D's Stock Farm Stable 1:56.00
1928 Jack Higgins Charles E. Allen William J. Curran William J. Curran 1:52.00
1927 Boo G. Johnson William A. Hurley Idle Hour Stock Farm Stable 1:51.80
1926 Bagenbaggage Eric Blind William A. Hurley Idle Hour Stock Farm Stable 1:51.20
1925 Quatrain Harry Stutts Thomas J. Harmon Frederick Johnson 1:56.00
1924 Black Gold J. D. Mooney Hanley Webb Rosa L. Hoots 1:57.60
1923 Amole J. D. Mooney Frank P. Letellier Southland Stable 1:57.80
1922 no race        
1921 no race        
1920 Damask Eddie Ambrose Mose Goldblatt Harry Payne Whitney 1:51.80
1919-1909 no race        
1908 Meelick Eddie Dugan Sam Hildreth Sam Hildreth 1:51.80
1907 Montgomery Carroll Shilling Frank E. Brown Emil Hertz 1:53.60
1906 Guiding Star Jack Martin Sam Hildreth Sam Hildreth 1:54.40
1905 Right Royal Jack Martin Roger Minton Morris L. Hayman 1:59.40
1904 Ostrich Grover Fuller G. L. Richards 1:52.20
1903 Witfull Willie Gannon Sam Hildreth Sam Hildreth 2:07.60
1902 Lord Quex Jimmy Winkfield Albert Simons Albert Simons 2:00.25
1901 Henry Clay Rye Harry Cochran Wallace C. Fessenden 1:55.00
1900 Prince of Veronia Eddie McJoynt Robert J. Walden David H. Morris 2:00.00
1899 King Barleycorn William Martin Edward W. Heffner Edward W. Heffner 1:54.25
1898 Presbyterian Tommy Burns George Walker John W. Schorr 1:56.50
1897 Meadowthorpe Tommy Murphy John W. Schorr
1896 no race        
1895 no race        
1894 Buckwa Roy Williams T. H. Stevens 1:51.00


Proudly featured on: