M O R EL E S S

Racetracks

Jerome Stakes Contenders Tight Field

Jerome Stakes

January 2, 2014

Location: Aqueduct Racetrack, Queens, New York, United States
Inaugurated: 1866
Race type: Thoroughbred - Flat racing
Distance: 1 mile 70 yards
Track: Dirt, left-handed
Qualification: Three-year-olds
Weight: Assigned
Purse: $200,000 added
Grade: II

Race Type: Kentucky Derby Prep Race

Road to the Roses Points: 1st=10 points; 2nd=4 points; 3rd=2 points; 4th=1 point

The race is a Road to the Kentucky Derby Prep Season qualifying race. The winner receives 10 points toward qualifying for the Kentucky Derby.

The Jerome is the second oldest stakes race in the country. The Jerome was first run at Jerome Park from 1866-1889, then at Morris Park Racecourse until 1905, at Belmont Park from 1906-1959 and 1968-2009, and also at Aqueduct Racetrack in 1960, from 1962-1967 and in 2011. There was no race run from 1910 to 1913 and there were two divisions from 1866 to 1870.

New York's opening stakes for 3-year- olds of 2014, Saturday's $200,000 Jerome at Aqueduct, has attracted a field of eight for the mile and 70 yard contest.

Breaking from the inside post will be Noble Moon, third in the Nashua Stakes at Aqueduct on Nov. 3. Trained by Leah Gyarmati for Treadway Racing Stable, Noble Moon will be ridden by Irad Ortiz Jr. for the first time.The colt was beaten three lengths in the Nashua Stakes by Cairo Prince after winning his debut race by setting the entire pace. The 3-year-old has earned $73,000 from his two starts.

Lawmaker will be coming into the Jerome after winning his initial start at Laurel Park. The colt, trained by Chad Brown, will start from post 3 with Jose Ortiz riding.Owned by John Gunther, Lawmaker won a maiden special weight race on Thanksgiving Day by a length after rallying down the stretch. The win was worth $22,800.

Owner/trainer Lisa Guerrero has entered Classic Giacnroll for the colt's second try at a stakes. Classic Giacnroll and jockey Alex Solis will start from post 7.On Dec. 7, Classic Giacnroll finished third in the Marylander Stakes at Laurel Park over a muddy track. The colt was coming off consecutive wins after finishing fourth and second, respectively, in his first two career starts. Classic Giacnroll has banked $78,100.

Here is the full field for the Jerome in post position order: Noble Moon, Irad Ortiz Jr.; Scotland, David Cohen; Lawmaker, Jose Ortiz; Pin and Win, Abel Castellano Jr.; Matuszak, Rajiv Maragh; Mental Iceberg, Angel Arroyo; Classic Giacnroll, Alex Solis and Master Lightning, Cornelio Velazquez.

The Jerome, won last year by Vyjack, has an approximate post-time Saturday of 3:48 p.m. (ET).


Bet on Jerome Stakes

US Racing features race analysis, interviews, free handicapping tips and stories on the trainers, jockeys, owners and horses that make up the colorful sport of horse racing. US Racing features the best tracks in the United States, including Churchill Downs, Belmont, Pimlico, Saratoga, Del Mar and Santa Anita. Internationally, US Racing offers content from Australia, Dubai, Great Britain, Ireland and Japan.

US Racing - The Official OTB of the USA. Join US Racing and bet on Stakes Races today!

 

Jerome Stakes Past Winners

Year Winner Jockey Trainer Time
2019 Mind Control John Velazquez Gregory D. Sacco 1:39.06
2018 Firenze Fire Manuel Franco Jason Servis 1:42.88
2017 El Areeb Trevor McCarthy Cathal A. Lynch 1:46.17
2016 Flexibility Irad Ortiz, Jr. Chad C. Brown 1:42.98
2015 El Kabeir Charles C. Lopez John P. Terranova II 1:44.69
2014 Noble Moon Irad Ortiz, Jr. Leah Gyarmati 1:45.08
2013 Vyjack Cornelio Velasquez Rudy R. Rodriguez 1:40.67
2012 The Lumber Guy Michael J. Luzzi Michael E. Hushion 1:36.04
2011 Adios Charlie Rajiv Maragh Stanley M. Hough 1:36.81
2010 no race      
2009 Girolamo Alan Garcia Saeed bin Suroor 1:33.81
2008 Tale of Ekati Cornelio Velasquez Barclay Tagg 1:36.17
2007 Daaher Mike Luzzi Kiaran McLaughlin 1:34.28
2006 Discreet Cat Garrett Gomez Saeed bin Suroor 1:36.46
2005 Silver Train Edgar Prado Richard E. Dutrow, Jr. 1:34.24
2004 Teton Forest Shaun Bridgmohan Bob Baffert 1:35.74
2003 During Jose A. Santos Bob Baffert 1:36.32
2002 Boston Common Jorge Chavez Michael V. Pino 1:36.12
2001 Express Tour John Velazquez Saeed bin Suroor 1:34.57
2000 Fusaichi Pegasus Kent Desormeaux Neil D. Drysdale 1:34.07
1999 Doneraile Court Chris Antley Nick Zito 1:35.63
1998 Limit Out Jean-Luc Samyn H. Allen Jerkens 1:36.22
1997 Richter Scale Shane Sellers Patrick B. Byrne 1:35.88
1996 Why Change Chuck C. Lopez Joseph Pierce, Jr. 1:34.22
1995 French Deputy Gary Stevens Neil D. Drysdale 1:33.53
1994 Prenup Jerry Bailey Mark A. Hennig 1:34.59
1993 Schossberg Jerry Bailey Phil England 1:35.53
1992 Furiously Jerry Bailey C. R. McGaughey III 1:34.20
1991 Scan Jose A. Santos Flint S. Schulhofer 1:34.09
1990 Housebuster Craig Perret Warren A. Croll, Jr. 1:34.14
1989 De Roche Dennis Carr Thomas Bohannan 1:34.56
1988 Evening Kris Jerry Bailey Philip Gleaves 1:37.80
1987 Afleet Gary Stahlbaum Phil England 1:33.80
1986 Ogygian Walter Guerra Jan H. Nerud 1:34.00
1985 Creme Fraiche Eddie Maple Woody Stephens 1:34.60
1984 Is Your Pleasure Don MacBeth Edward I. Kelly, Sr. 1:35.20
1983 A Phenomemon Angel Cordero, Jr. Angel Penna Jr. 1:35.20
1982 Fit To Fight Jerry Bailey MacKenzie Miller 1:35.40
1981 Noble Nashua Cash Asmussen Jose A. Martin 1:33.20
1980 Jaklin Klugman Chris McCarron Leroy Jolley 1:34.20
1979 Czaravich Jean Cruguet William H. Turner, Jr. 1:35.20
1978 Sensitive Prince Jacinto Vasquez H. Allen Jerkens 1:36.00
1977 Broadway Forli † Pat Day Homer C. Pardue 1:36.20
1976 Dance Spell Ruben Hernandez James W. Maloney 1:35.00
1975 Guards Up Carlos Lopez Thomas H. Heard, Jr. 1:34.20
1974 Stonewalk Angel Cordero, Jr. Daniel J. Lopez 1:34.00
1973 Step Nicely Angel Cordero, Jr. H. Allen Jerkens 1:34.00
1972 True Knight Angel Cordero, Jr. Lou Rondinello 1:36.60
1971 Tinajero Eddie Belmonte Laz Barrera 1:35.80
1970 Great Mystery Phil Grimm Lynn S. Whiting 1:34.80
1969 Mr. Leader Jorge Velasquez MacKenzie Miller 1:36.00
1968 Iron Ruler Jorge Velasquez Edward J. Yowell 1:35.20
1967 High Tribute Laffit Pincay, Jr. Victor J. Nickerson 1:34.80
1966 Bold and Brave Braulio Baeza Edward A. Neloy 1:38.00
1965 Bold Bidder Eldon Nelson Randy Sechrest 1:36.00
1964 Irvkup John L. Rotz Burley Parke 1:35.00
1963 Chateaugay Braulio Baeza James P. Conway 1:36.00
1962 Black Beard Braulio Baeza James P. Conway 1:34.60
1961 Carry Back Johnny Sellers Jack A. Price 1:36.00
1960 Kelso Eddie Arcaro Carl Hanford 1:34.80
1959 Intentionally Manuel Ycaza Edward Kelly, Sr. 1:35.40
1958 Warhead Eddie Arcaro Kay Erik Jensen 1:37.20
1957 Bold Ruler Eddie Arcaro James Fitzsimmons 1:35.00
1956 Reneged Angel Valenzuela Homer C. Pardue 1:35.40
1955 Traffic Judge Eddie Arcaro Woody Stephens 1:35.20
1954 Martyr S. Small G. Carey Winfrey 1:35.80
1953 Navy Page Nick Shuk Gordon J. McCann 1:37.00
1952 Tom Fool Ted Atkinson John M. Gaver, Sr. 1:37.00
1951 Alerted Ovie Scurlock Jimmy Penrod 1:36.20
1950 Hill Prince Eddie Arcaro Casey Hayes 1:35.80
1949 Capot Ted Atkinson John M. Gaver, Sr. 1:36.80
1948 Coaltown Newbold Pierson Horace A. Jones 1:36.00
1947 Donor Job Dean Jessop George P. Odom 1:37.40
1946 Mahout Eddie Arcaro Oscar White 1:37.00
1945 Buzfuz Tommy Luther Joe Rosen 1:37.20
1944 Occupy Otto Grohs Burley Parke 1:37.20
1943 Slide Rule Jack Westrope Cecil Wilhelm 1:37.00
1942 King's Abbey Carroll Bierman Graceton Philpot 1:36.40
1941 Stimady Porter Roberts Robert R. Tilden 1:37.20
1940 Roman Wayne D. Wright Daniel E. Stewart 1:37.20
1939 Easy Mon Leon Haas Ben A. Jones 1:35.80
1938 Cravat Alfred Robertson Walter Burrows 1:36.40
1937 Pasha Lester Balaski J. Thomas Taylor 1:38.20
1936 Goldeneye Ira Hanford A. A. Baroni 1:36.60
1935 Good Harvest Sam Renick Bud Stotler 1:36.20
1934 Kievex Wayne D. Wright J. J. Waldron 1:37.00
1933 Golden Way Mack Garner Pete Coyne 1:38.60
1932 Larranaga Raymond Workman Edward J. Bennett 1:37.40
1931 Ironclad Lester Pichon Preston M. Burch 1:37.00
1930 Mr. Sponge Mack Garner Henry McDaniel 1:37.40
1929 Soul of Honor George Fields Robert A. Smith 1:36.20
1928 Sun Edwin Linus McAtee Louis Feustel 1:36.80
1927 Osmand Earl Sande G. Hamilton Keene 1:38.00
1926 Croyden Linus McAtee James G. Rowe, Sr. 1:38.00
1925 Primrose John Maiben Thomas J. Healey 1:38.60
1924 Priscilla Ruley John Maiben James Fitzsimmons 1:37.80
1923 Chery Pie Frank Coltiletti James G. Rowe, Sr. 1:35.40
1922 Kai-Sang Laverne Fator Sam Hildreth 1:37.00
1921 Tryster Frank Coltiletti James G. Rowe, Sr. 1:38.20
1920 Busy Signal Clarence Kummer William A. Hurley 1:37.60
1919 Thunderclap Laverne Fator Sam Hildreth 1:39.40
1918 Sunny Slope John Callahan Not found 1:38.40
1917 Bally Lawrence Lyke James H. McCormack 1:38.00
1916 Spur Johnny Loftus James H. McCormack 1:39.00
1915 Trial By Jury Thomas McTaggart J. Simon Healy 1:38.40
1914 Stromboli Clarence Turner Sam Hildreth 1:36.60
1909 Fitz Herbert Eddie Dugan Sam Hildreth 2:11.00
1908 Fair Play Clifford Gilbert Sam Hildreth 2:10.40
1907 Perseverance D. R. "Puddin" McDaniel John W. Rogers 2:13.80
1906 Ironsides Herman Radtke John W. Rogers 2:10.60
1905 Bedouin Willie Shaw John Huggins 2:10.60
1904 Ostrich William Crimmins Frank Lightfoot 2:13.00
1903 Eugenia Burch Grover Fuller W. P. Maxwell 2:15.00
1902 Hermis Ted Rice James H. McCormick 2:06.20
1901 Blues Willie Shaw Frank D. Weir 2:05.75
1900 Alcedo Patrick McCue James H. McCormick 2:07.00
1899 King Barleycorn George M. Odom Edward Heffner 2:09.00
1898 Handball Nash Turner Frank McCabe 2:06.00
1897 Rensselaer E. Hewitt Henry Harris 2:07.00
1896 Soufflé Joe Hill J. Healy 2:09.00
1895 Counter Tenor Willie Simms William Lakeland 1:54.00
1894 Rubicon William Midgely Henry Harris 2:09.75
1893 Young Arion John Lamely William Lakeland 2:08.75
1892 Tammany Edward Garrison Matthew Byrnes 2:36.25
1891 Picknicker Alonzo Clayton Louis Stuart 2:22.60
1890 Tournament William Hayward Matthew M. Allen 2:16.00
1889 Longstreet Isaac Burns Murphy Hardy Campbell, Jr. 3:11.00
1888 Prince Royal Edward Garrison James G. Rowe, Sr. 3:10.25
1887 Firenze Edward Garrison Matthew Byrnes 3:09.75
1886 The Bard William Hayward John Huggins N/A
1885 Longview William Fitzpatrick Not found 3:20.00
1884 Water Lily Matthew Feakes Not found 3:16.00
1883 George Kinney William Fitzpatrick James G. Rowe, Sr. 3:19.00
1882 Charley B. Jim McLaughlin James G. Rowe, Sr. 3:21.50
1881 Barrett Matthew Feakes Matthew Byrnes 3:13.00
1880 Grenada Lloyd Hughes R. Wyndham Walden 3:12.60
1879 Monitor Lloyd Hughes R. Wyndham Walden 3:12.00
1878 Duke of Magenta Lloyd Hughes R. Wyndham Walden 3:11.50
1877 Bazil George Evans Jacob Pincus 3:43.00
1876 Charley Howard W. Lakewood David McDaniel 3:47.75
1875 Aristides Robert Swim Ansel Williamson 3:43.00
1874 Acrobat J. Sparling Charles S. Lloyd 3:37.75
1873 Tom Bowling Robert Swim Ansel Williamson 3:40.00
1872 Joe Daniels James Rowe, Sr. David McDaniel 3:40.25
1871 Harry Bassett James Rowe, Sr. David McDaniel 3:54.75
1870 Kingfisher Burns Raleigh Colston Sr. 1:49.00
1869 Glenelg Charles Miller Jacob Pincus 1:48.50
1868 Bayonet Charles Miller T. G. Moore 1:45.25
1867 Metairie Patsy Hennessey Jacob Pincus 1:49.25
1866 Watson Abe Hawkins Jacob Pincus 1:48.75


Proudly featured on: