M O R EL E S S

Racetracks

Contenders for the Long Island Handicap

Long Island Handicap

November 4, 2013

Track: Aqueduct Racetrack
Distance: 1 1/2 miles (12 furlongs)
Track: Turf, left-handed
Qualification: Fillies & mares, three-years-old & up
Weight: Assigned
Purse: $150,000

Formerly a Grade II event, the Long Island Handicap was down-graded to Grade III status in 2007.

No nomination fee. $2,000 to pass the entry box. The purse to be divided 60% to the winner, 20% to second, 10% to third, 5% to fourth, 3% to fifth and 2% divided equally among remaining finishers.

A trophy will be presented to the winning owner. The New York Racing Association reserves the right to transfer this race to the Main Track. In the event that this race is taken off the turf, it may be subject to downgrading by the Graded Stakes Committee.

 

Bet on Long Island Handicap

US Racing features race analysis, interviews, free handicapping tips and stories on the trainers, jockeys, owners and horses that make up the colorful sport of horse racing. US Racing features the best tracks in the United States, including Churchill Downs, Belmont, Pimlico, Saratoga, Del Mar and Santa Anita. Internationally, US Racing offers content from Australia, Dubai, Great Britain, Ireland and Japan.

US Racing - The Official OTB of the USA. Join US Racing and bet on Stakes Races today!

 

Entries and Contenders

AIGUE MARINE (GB) Haras du Mezeray Christophe Clement
AND WHY NOT Helen K. Groves Michael R. Matz
ANGEL TERRACE Augustin Stable Jonathan E. Sheppard
ANJAZ Godolphin Stable Thomas Albertrani
AUSUS Shadwell Stable Daniel C. Peitz
CLARINDA Cheyenne Stables, LLC Christophe Clement
DAYLIGHT RIDE Augustin Stable Jonathan E. Sheppard
DREAMING OF CARA Richard Greeley Mitchell E. Friedman
FINAL ESCROW Waterville Lake Stables Arnaud Delacour
INIMITABLE ROMANEE Gallagher's Stud H. Graham Motion
LEFT A MESSAGE Glen Hill Farm Thomas F. Proctor
LISVERNANE Ninety North Racing Stable James J. Toner
MALIBU YANKEE Family First Stable Niall Saville
MINAKSHI (FR) Northern Bloodstock Michael R. Matz
PREFERENTIAL (GB) Juddmonte Farms William I. Mott
QUSHCHI (GB) Andrew Stone H. Graham Motion
ROYAL LAHAINA James A. Riccio Todd A. Pletcher
SHEPPARD'S PIE William L. Pape Jonathan E. Sheppard
SILKY (IRE) Richard Santulli Alan E. Goldberg
STRATHNAVER (GB) Andrew Stone H. Graham Motion
TABREED (GB) China Horse Club Christophe Clement
TANNERY (IRE) Richard Santulli Alan E. Goldberg
TOPIC Alice Bamford Neil D. Drysdale
VALIANT GIRL (GB) Antoinette Oppenheimer H. Graham Motion
WHITE ROSE Jake Ballis William I. Mott
ZERO GAME (IRE) Joann Robinson Niall Saville


Long Island Handicap Past Winners

Year Winner Age Jockey Trainer Time
2017 Arles (FR) 5 Nik Juarez Graham Motion 2:28.65
2016 Evidently 5 Antonio Gallardo Roy S. Lerman 2:34.50
2015 Goldy Espony 4 Kendrick Carmouche Chad C. Brown 2:31.10
2014 Aigue Marine 5 John Velazquez Christophe Clement 2:35.37
2013 Inimitable Romanee 4 Junior Alvarado Christophe Clement 2:34.28
2012 Starformer 4 Edgar Prado William I. Mott 2:33.13
2011 Hit It Rich 4 Javier Castellano Shug McGaughey 2:30.39
2010 Mekong Melody 5 Alex Solis Roger L. Attfield 2:30.74
2009 Criticism 5 Javier Castellano Thomas Albertrani 2:34.98
2008 Criticism 4 Javier Castellano Thomas Albertrani 2:29.76
2007 Dalvina 3 Cornelio Velásquez Edward A. L. Dunlop 2:34.35
2006 Safari Queen 4 Chris DeCarlo Todd Pletcher 2:30.93
2005 Olaya 3 Edgar Prado H. Graham Motion 2:30.20
2004 Eleusis 3 Jose A. Santos Jean-Claude Rouget 2:31.40
2003 Spice Island 4 Victor Carrero John Pregman, Jr. 2:32.40
2002 Uriah 3 Norberto Arroyo, Jr. Harro Remmert 2:42.40
2001 Queue 4 Jose Espinoza Vincent Blengs 2:29.20
2000 Moonlady 3 Chris DeCarlo Harro Remmert 2:17.80
1999 Midnight Line 4 Jerry D. Bailey Neil D. Drysdale 2:29.60
1998 Coretta 4 Jose A. Santos Christophe Clement 2:29.60
1998 Yokama 5 Jerry D. Bailey William I. Mott 2:31.00
1997 Sweetzie 5 Jorge F. Chavez Rita Nash 2:16.60
1996 Ampulla 5 Shane Sellers Patrick B. Byrne 2:30.60
1995 Yenda 4 Corey Nakatani Robert J. Frankel 2:37.00
1994 Market Booster 5 Mike Luzzi D. Wayne Lukas 2:31.80
1993 Trampoli 4 Mike E. Smith Christophe Clement 2:31.40
1992 Villandry 4 Mike E. Smith Andre Fabre 2:29.00
1991 Shaima 3 Lanfranco Dettori Luca Cumani 2:31.40
1990 Rigamajig 4 Jorge F. Chavez Richard A. DeStasio 2:29.60
1990 Peinture Bleue 3 Jose A. Santos Andre Fabre 2:29.80
1989 Warfie 3 Herb McCauley Nick Zito 2:14.40
1988 Dancing All Night 4 Jacinto Vasquez Claude R. McGaughey III 2:34.20
1987 Stardusk 3 Jean Cruguet Philip G. Johnson 2:30.40
1986 Dismasted 4 Jean-Luc Samyn Philip G. Johnson 2:30.40
1985 Videogenic 3 Jean Cruguet Gasper S. Moschera 2:29.20
1984 Heron Cove 4 Jean Cruguet Kay Jensen 2:32.80
1983 Hush Dear 5 Jean-Luc Samyn J. Elliott Burch 2:34.60
1982 Hush Dear 4 Eric Beitia J. Elliott Burch 2:31.40
1981 Euphrosyne 5 Richard Migliore Stephen A. DiMauro 2:33.00
1980 The Very One 5 Jorge Velasquez Stephen A. DiMauro 2:35.20
1979 Flitalong 3 Ramon I. Encinas Angel Penna, Sr. 2:31.40
1978 Terpsichorist 3 Angel Cordero, Jr. Woody Stephens 2:34.00
1977 Pearl Necklace 3 Ruben Hernandez Roger Laurin 1:43.80
1976 Javamine 3 Jorge Velasquez MacKenzie Miller 1:41.60
1975 Slip Screen 3 George Intelisano Jr. Lucien Laurin 1:42.20
1974 D. O. Lady 3 Miguel A. Rivera Vincent J. Cincotta 1:43.20
1974 Lie Low 3 Jorge Velasquez MacKenzie Miller 1:42.00
1973 Tuerta 3 Jacinto Vasquez Frank Y. Whiteley, Jr. 1:43.80
1972 Primsie 3 Laffit Pincay, Jr. Frank Catrone 1:37.80
1972 Twixt 3 Robert Woodhouse Katharine Voss 1:39.20
1971 Rudo Bird 4 Jorge Velasquez Angel Penna, Sr. 2:03.20
1970 Larceny Kid 4 Chuck Baltazar MacKenzie Miller 2:02.00
1970 Mongo's Pride 3 Carlos Marquez Don Combs 2:01.20
1969 The University 4 Angel Cordero, Jr. John M. Gaver, Sr. 2:17.20
1969 Red Reality 3 Jorge Velasquez MacKenzie Miller 2:16.80
1968 Ruth's Rullah 3 Angel Cordero, Jr. John P. Campo 2:14.80
1968 Flit-To 5 Manuel Ycaza James P. Conway 2:15.20
1967 Munden Point 5 Bobby Ussery Ira Hanford 1:54.80
1967 Assagai 4 Braulio Baeza MacKenzie Miller 1:54.80
1966 Paoluccio 4 Heliodoro Gustines John M. Gaver, Sr. 1:58.60
1966 Rego 3 Hedley Woodhouse James P. Conway 1:59.20
1965 Parka 7 Walter Blum Warren A. Croll, Jr. 1:54.60
1964 Parka 6 Walter Blum Warren A. Croll, Jr. 1:54.80
1963 David K. 4 Bill Shoemaker Burley Parke 1:54.60
1962 The Axe II 4 Bill Shoemaker John M. Gaver, Sr. 2:15.60
1962 Irish Dandy 4 John Ruane not found 2:15.80
1961 Wise Ship 4 Heliodoro Gustines Jake Byer 1:58.80
1960 El Espectador 5 Braulio Baeza Jack Weipert 2:16.60
1959 Tudor Era 6 Bill Hartack Sidney Jacobs 1:54.00
1959 One Eyed King 6 Bill Shoemaker Woody Stevens 1:54.40
1958 Beau Diable 5 Hedley Woodhouse George P. Odom 2:43.00
1957 Promethean 3 John Ruane George P. Odom 2:44.00
1956 Third Brother 3 Ismael Valenzuela Casey Hayes 2:44.00


Proudly featured on: